محل تبلیغات شما
کلسترول یک مادة نرم و مومی شکلی است که یک نوع چربی به شمار می رود و در خون و همة بافت های بدن شما وجود دارد کلسترول در ساختمان غشای سلول ها، برخی هورمون ها و شرکت دارد
دسته بندی پزشکی
فرمت فایل doc
حجم فایل 26 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 14
دانلود تحقیق مقابله با افزایش کلسترول خون

فروشنده فایل

کد کاربری 8067

مقدمه
در سالهای اخیر احتمالاٌ راجع به کلسترول مطالب زیادی در رومه، مجله ها و حتی فیلم‏ها شنیده اید. علی رغم این موضوع هنوز افراد زیادی هستند که نمی دانند کلسترول چیست و چگونه بر سلامتی اثر می گذارد.
در صورت وجود کلسترول بالا چه اقداماتی باید انجام داد؟
در این مجموعه به تمامی این سؤالاتی پاسخ داده می شود: کلسترول چیست؟ چگونه در بدن اثر می کند؟ چگونه می توان آن را در یک سطح طبیعی نگه داشت؟ به خاطر داشته باشید نگهداری کلسترول خون در سطح طبیعی برای داشتن یک قلب سالم ضروری است.
اگر در ضمن خواندن این کتاب دچار ابهام شدید به پزشک یا پرستار خود مراجعه کنید.
کلسترول چیست؟
کلسترول یک مادة نرم و مومی شکلی است که یک نوع چربی به شمار می رود و در خون و همة بافت های بدن شما وجود دارد. کلسترول در ساختمان غشای سلول ها، برخی هورمون ها و. شرکت دارد وجود آن برای سلامت بدن ضروری است. کلسترول بدن از دو راه به دست می‏آید. کلسترول بدن از دو راه به دست می آید: راه اول و عمده ترین منبع کلسترول، کلسترولی است که کبد خود انسان تولید می کند. راه دوم کلسترولی است که از خارج بدن تأمین می شود و عمدتاٌ با خوردن غذاهای حیوانی مانند تخم مرغ، گوشت و شیر فراهم می‏گردد. البته خوردن چربیهای اشباع شده (نوع دیگری از چربیها که بیشتر خاستگاه حیوانی دارند) نیز به تولید بیشتر کلسترول توسط بدن کمک می نماید.
انواع کلسترول
کلسترول در جریان خون به دو شکل اصلی انتقال می یابد:
یکی کلسترول بد» (کلسترول (LDL که غلظت بالای آن با افزایش رسوب کلسترول در دیوارة رگهای خونی و تصلب شرایین (مستعد شدن برای بیماری‏های قلبی- عروقی) همراه است و باید سعی شود که میزان آن در خون کاهش یابد.
دوم کلسترول خوب» (کلسترول(HDL که با انتقال کلسترول اضافی خون به کبد، سبب دفع آن از بدن می گردد. بنابراین غلظت های بشتر خوب» با بروز کمتر بیماری های قلبی- عروقی همراه است.
عوامل مؤثر بر غلظت کلسترول خون
• نوع و مقدار مواد غذایی
• وزن بدن
• فعالیت بدنی
• ارث، وراثت وژنهای نقش مهمی در وضعیت کلسترول خون دارند.
• سن و جنس: افزایش غلظت کلسترول خون معمولاٌ در حوالی 20 سالگی آغاز می شود. ن پیش از یائسگی، غلظت کلسترول کمتری نسبت به مردان همسن خون دارند.
اگر غلظت کلسترول خون بالا باشد، چه کار باید کرد؟
اگر نتایج آزمایش خون خود را گرفتید و کلسترول آن بالاتر از میزان طبیعی بود. مضطرب نشوید! پزشک در این رابطه به شما کمک خواهد کرد. اگر غلظت کلسترول خونتان در محدوده طبیعی باشد، پنج سال بعد این آزمایش را تکرار نمایید.
آیا تنها کلسترول بالا باعث ابتلا به بیماریهای قلبی- عروقی می شود؟
خیر. کلسترول بالا تنها یکی از عوامل خطرزا برای ابتلا به بیماریهای قلبی- عروقی است. عوامل دیگر عبارتند از:
• سیگار کشیدن
• بیماری قند(دیابت)
• فشار خون بالا
• جنس مذکر
ترکیب شدن دو عامل یا بیش از دو تا از عوامل خطرزای قلبی- عروقی، احتمال پیدایش این بیماریهای را افزایش می دهدمشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی